Sólisté a komorní soubory Hudební fakulty JAMU

15.03.2012 19:30

 

Hudební mládež JAMU hraje hvězdné skladatele z Brna  

Přitažlivý projekt propojující ostřílené i začínající profesionály představí 15. a 16. března Filharmonie Brno. Cyklus nazvaný Jeunesses musicales (Hudební mládež) a označený názvem půlstoletí působícího celosvětového hnutí při svém čtvrtém pokračování nabídne v brněnském Besedním domě zajímavý program, ve kterém se představí sólisté a komorní soubory Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění. Čtvrteční i páteční koncert v sídelním domě brněnských filharmoniků

Studenti Hudební fakulty JAMU mají letos už podruhé možnost předvést své kvality v rámci vzpomínané abonentní řady Jeunesses musicales, která nabízí skutečné hudební lahůdky. „Ideou těchto koncertů je provádění skladeb autorů spojených s Brnem," vysvětluje dirigent a děkan Hudební fakulty JAMU Vít Spilka. A tak celý večer otevře skladba Františka Vincence Kramáře, pozdějšího dvorního skladatel ve Vídni, který ovšem v mládí získal hudební vzdělání od svého strýce na kůře Chrám Matky Boží v Tuřanech.  Zazní jeho  Partita Es Dur, op. 79 v podání Dechové harmonie HF JAMU, kdy pod taktovkou Víta Spilky vystoupí hned devět hráčů na dechové nástroje. „Dechová harmonie je primárně komorním hudebním souborem, který navštěvují studenti JAMU v rámci předmětu Komorní hra," vysvětlil dirigent Spilka. Ansámbl tvořený mladými hudebníky pod jeho vedením dosáhl už četných koncertních úspěchů a v roce 2007 dokonce vydal na CD interpretačně náročnou Mozartovu Serenádu B dur „Gran Partitu".

V další části večera se představí několik mladých talentovaných interpretů, v současné době studentů JAMU, kteří se již pomalu stávají součástí brněnského koncertního života. A také program je opravdu pozoruhodný. Figuruje v něm významný brněnský rodák Erich Wolfgang Korngold (1897), německý mluvící Žid, od něhož zazní skladba Mnoho povyku pro nic, suita pro housle a klavír. Dílo muže, který se část svého života s velkým úspěchem věnoval tvorbě filmové hudby v Hollywoodu doplní Rhapsodie pro violoncello a klavír od  Miloslava Ištvana, vedoucí skladatelské osobnosti na JAMU i v celém brněnském prostředí. Ukázka jeho tvorby zazní v podání Lukáše Svobody a Vladimíra Halíčka.

A hned po přestávce uslyší návštěvníci poutavého večera 2. smyčcový kvartet  Z opičích hor od Pavla Haase.  Starý slangový název pro Českomoravskou vrchovinu označuje dílo, které je dnes považováno za jedno z nejvýznamnějších děl českého kvartetního repertoáru. „Nejvýznamnější žák Janáčka, který jako jediný plně pochopil svého učitele, převzal jeho originální kompoziční techniku  a přetavil ji ve vlastní osobitý styl," upozorňuje Spilka. Kvartet Z opičích hor je rané a přesto velmi  vyspělé komorní dílo. Byl napsán v roce 1925, dříve než Janáčkův 2. Smyčcový kvartet „ Listy důvěrné". Skladba existuje ve dvou verzích - pouze pro smyčcový kvartet nebo v originální verzi i pro bicí soupravu. Bicí souprava je využitá ve čtvrté větě Divá noc, která je značně ovlivněna jazzovými rytmy. Tato ne často prováděná verze bude zařazena na závěr celého koncertu. „Celý koncert přináší zvláštní interpretační průřez tvorby význačných skladatelů, kteří svou tvorbou přesáhli hranice města i státu a na základě jednotícího dramaturgického prvku brněnských autorů zde získáváme poměrně rozmanitý hudební celek," poznamenal Spilka. (mlk)

https://www.jamu.cz/aktuality/hudebni-mladez-jamu-hraje-hvezdne-skladatele-z-brna.html

 

 

Datum, čas a místo konání

Program

Účinkující

Čt 15 a Pá 16.3.2012, 19:30, Besední dům, Brno

Kramář
Partita Es dur
Ištvan
Rapsodie pro violoncello a klavír
Korngold
Mnoho povyku pro nic, suita pro housle a klavír
Blažek

Čtyři romantické skladby pro lesní roh a klavír (výběr)

Haas
Smyčcový kvartet č. 2 „Z Opičích hor“

Dechová harmonie JAMU

housle Jan Rybka

https://janrybka.webnode.cz  

violoncello Lukáš Svoboda

lesní roh Tomáš Kolář 

klavír Veronika Davidová,

Vladimír Halíček

https://muzikant.webnode.cz

Vladimír Hollý

Slovanské kvarteto