S profesionály za zády: studenti ze sebe vydali to nejlepší

27.04.2010 18:30

  Již podruhé uspořádala Janáčkova konzervatoř a Gymnázium v Ostravě absolventský koncert Mladých talentů s předním a nejstarším symfonickým orchestrem v České republice Moravskou filharmonií Olomouc.

27. dubna 2010 – OSTRAVA
V průběhu večera sklízeli účinkující zasloužené ovace. Publikum si vystupující opakovaně vytleskalo na pódium. Během koncertu zazněly známější i méně známé skladby světoznámých autorů: Joseph Haydn, Bedřich Smetana, Ludwig van Beethoven, Bohuslav Martinů, Joseph Horovitz a zmiňovaný Antonín Dvořák.

Šéfdirigent Petr Vronský pravidelně diriguje přední světové orchestry v Antverpách, Berlíně, Istanbulu, Tokiu, Rio de Janeiru, Mnichově. Již loni na koncertě Mladých talentů v Ostravě hodnotil vysokou úroveň studentů Janáčkovy konzervatoře: „Vždycky jsem si vážil práce ostravských pedagogů. Absolventi konzervatoře mají ohromné výsledky, účinkují ve špičkových tělesech po celé republice, ale i ve světě.“ Doufejme, že se koncerty Mladých talentů s Moravskou filharmonií Olomouc stanou pro Janáčkovu konzervatoř a Gymnázium v Ostravě tradicí. V pátek se Petr Vronský postavil před Moravskou filharmonii Olomouc, aby se znovu představil divákům Janáčkova sálu.

Na pátečním koncertě v sále Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě vystoupilo pět mladých absolventů školy:

  

Vendula Křivánková, violoncello
Hrála jsem jako první, pocity to byly dobré. Vystoupení jsem si užila, doufám, že to na mně bylo vidět. Sólově s orchestrem jsem vystupovala vůbec poprvé. Lidé v Moravské filharmonii Olomouc jsou úžasně přátelští, jde z nich cítit, jak nám, studentům, fandí. Myslím, že i pro ně bylo tohle vystoupení příjemná změna. Konečně nedoprovázeli jenom světoznámé sólisty. Snad je to bavilo stejně jako nás.

 

Jan Vilášek, klarinet
Byli jsme nervózní, ale orchestr nás podpořil. Bylo fajn předvést se jako sólista, většinou všichni hrajeme v orchestru nebo s klavírem, který nás doprovází, ale zahrát si jako sólisté s filharmonií za zády, to je něco úplně jiného. Je to výborná zkušenost pro každého z nás.

 

Veronika Holbová, zpěv
Zkušenost to byla veliká. Když zpíváte s klavírem, víte, že vás zachrání. Orchestr ne, ten jede. A hlavně jsem moc ráda, že jsem se dostala k panu Vronskému, podala si s ním ruku a mohla s ním spolupracovat. Je to pohodový dirigent a obrovská kapacita, kterou nám můžou závidět i v zahraničí.

Vladimír Halíček, klavír
Pan Vronský je neskutečný životabudič. Dokáže vyzvednout i ta méně zajímavá místa ve skladbách. Přemýšlíte o nich a pak je hrajete s větší chutí. Už dříve jsem hrál s Komorním a Symfonickým orchestrem Janáčkovy konzervatoře. Taky s ostravskou filharmonií. Vždy je to absolutně jiné než hrát sólo. Týdny a týdny nacvičujete s učiteli hru na klavír, doprovází vás, slyšíte, jak klavír zní, znáte jeho možnosti, ale orchestr si můžete jenom představit. Pak přijdete před filharmonii a slyšíte housle, fagot, trubku – všechno je barvitější, zajímavější, prostě lepší. Takové hraní si více vychutnáte.

Marek Šumník, viola
Dříve jsem hrál jako sólista jen se školním orchestrem. Tohle je úplně jiná zkušenost. Moravská filharmonie Olomouc hraje přesně a chápe sólistu, dokáže vycítit, kde potřebuje podpořit, což je důležité. A pan Vronský je podle mě geniální. Hráči, které diriguje, přesně vědí, kdy mají nastoupit. Osobně nejraději vzpomínám na jednu zkoušku, po které mě pan dirigent ještě jednou vyzval, abych sám zahrál svůj výstup. Poradil mi, jak to udělat, aby zněl lépe. Myslím, že díky němu se muzikanti dál rozvíjí. Je to skvělý člověk.